Мартеницата е обредна украса от усукани конци, която се приготвя на

...
Мартеницата е обредна украса от усукани конци, която се приготвя на
Коментари Харесай

Какво не бива да се прави на 1 март и докога се носи мартеницата?

Мартеницата е обредна украса от усукани конци, която се подготвя на 1 март и се подарява за здраве. Традиционно се прави от вълна, прежда и нормално е в два цвята. В някои краища на България е многоцветна или единствено с добавка на синьо мънисто.

Знаме ли в какъв цвят обичайно е Пижо и в какъв Пенда - вижте във видео анкетата. 

Допълнителните детайли, с които се украсява мартеницата, са паричка, железна халка, изсъхнал чесън, мъниста, черупки от охлюви, кравайче.

Освен на хората се закачва на домашните животни и на плодните дървета.

Мартеница се носи, до момента в който се види лястовица, щъркел или цъфнало дърво.

Когато се смъкна, се оставя под камък. След 9 дни, съгласно това, което има под камъка, се гадае за бъдещето на индивида.

Ако има мравки – годината ще е богата, в случай че има по-големи буболечки – добитъкът ще се множи, в случай че има червеи – ще има доста коне. Поради тази причина се назовават и гадалушки.

Преди изгрев слънце се изнася нещо алено на открито от вкъщи – дреха, пояс, прежда, и се закачва под стряхата или на дърво за девет дни.

Счита се, че аленото ще разсмее Баба Марта и времето ще бъде хубаво.

Жените не би трябвало да перат и да простират бели облекла, с цел да не падат слани и градушки. Когато готвят, не би трябвало да употребяват опушени, черни съдове, с цел да няма палежи по нивите.

Любопитен е фактът, че в някои елементи на България, на този ден възрастните дами не излизат от вкъщи си, с цел да не ги срещне Баба Марта и да се разсърди.

Ще се засмее и времето ще бъде слънчево обаче, в случай че срещне по пътя си млади девойки.
Източник: inews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР